Indian | 2017-02-28

Indian

Indian je značka amerických motocyklů, vyráběných společností Indian Motorcycle International, LLC.

Společnost založili v roce 1901 pod názvem Hendee Manufacturing Company (poté přejmenováno na Indian Motocycle Manufacturing Company) ve Springfieldu v Massachusetts George Mallory Hendee a Oscar Hedstorm. Firma byla jedním z prvních výrobců motocyklů ve Spojených státech a také jedním z největších výrobců motocyklů na světě. Velkou část produkce Indian tvořily motocykly s velkoobjemovými dvouválcovými motory do V s rozvodem SV. Typickým je pro produkty firmy i nízký posez jezdce. Výroba motocyklů byla ukončena v roce 1953, kdy firma zkrachovala.

Po jejím zániku se o oživení značky pokoušelo s různými úspěchy mnoho firem. V roce 2011 zakoupila společnost Polaris Industries práva Indian Motorcycles, od roku 2013 uvedla na trh tři modely motocyklů v tradičním stylu Indian.

Motocykly byly vyráběny v letech 1901-1953 ve Springfieldu ve státě Massachusetts. Nejúspěšnějšími modely této značky byly Indian Scout (1920-1946) a Indian Chief (1922-1953). Na české území je nejprve dovážely firmy Paleček a Bratři Chladové, po první světové válce se generálním obchodním zástupcem stal Ing. František Mařík. Ten se zasloužil o zvýšení jejich popularity a prodejnosti v Československu. Zapůjčil například několik kusů pražské policii, která následně objednala a zařadila do policejní služby jedenáct motocyklů.

Založeno1901
ZakladatelOscar Hedström
SídloSpringfield
Oficiální webwww.indianmotorcycle.com
Zánik2006

zdroj: www.cs.wikipedia.org